Na naszych oczach do historii odchodzi działający od początkowej fazy rozwoju przemysłu system produkcji wykorzystujący pracę rąk ludzkich. Fabryki i zakłady przemysłowe bazujące na pracy operatorów są o wiele mniej wydajne od tych, które zdecydowały się wprowadzić do swojej działalności automatyzację przemysłową. Dzięki nowoczesnym systemom automatyzacji procesu produkcyjnego zakład produkcyjny jest w stanie w krótkim czasie wyprodukować masowe ilości potrzebnych części. Dodatkowym jej atutem jest możliwość wyeliminowania błędów popełnianych przez ludzi, dzięki czemu straty produkcyjne są zminimalizowane. Automatyzacja przemysłowa jest kolejnym etapem rewolucjonizującym przemysł i sprawiającym, że powoli w zapomnienie odchodzą czasy ręcznej produkcji.
Czym zajmuje się automatyzacja przemysłowa?
Automatyzacja produkcji jest jedną z gałęzi inżynierii elektronicznej. Zajmuje się przede wszystkim analizą i modelowaniem procesów matematycznych, które zarządzają pracującymi w fabrykach maszynami. Jej głównym celem jest rozwój maszyn wykonawczych, urządzeń nimi sterujących oraz urządzeń kontrolno-pomiarowych. Dzięki wykorzystaniu automatyzacji przemysłowej można zaprogramować maszynę według wymaganych przez dany zakład parametrów. Zakłady produkcyjne i inne przedsiębiorstwa korzystające z automatyzacji mogą pochwalić się większą wydajnością pracy, niższymi stratami związanymi z powstawaniem, na skutek popełnianych przez pracowników błędów, wadliwych produktów, których nie można wprowadzić na rynek oraz wyższym poziomem bezpieczeństwa pracy. Roboty zdalnie wykonują swoją pracę niezależnie od warunków panujących w zakładzie. Dzięki temu ludzie pracujący w danej firmie nie są wystawiani na szkodliwe dla ich zdrowia wielogodzinne oddziaływanie hałasu, szkodliwych oparów czy wysokiej temperatury.
Gdzie wykorzystuje się automatykę przemysłową?
Automatyka przemysłowa jest w dzisiejszych czasach wykorzystywana w wielu fabrykach, systemach transportu, sieciach użyteczności publicznej, a także w przemyśle wydobywczym i metalurgicznym oraz w procesach chemicznych i petrochemicznych.