Właściwe zainstalowanie aplikacji zrobotyzowanej do obsługi maszyn decyduje o wydajności w zakładzie. Proste prace polegając na przenoszeniu półproduktów i odbioru gotowych produktów wbrew pozorom są monotonne dla pracowników i ciężko im wykonywać tą pracę bez przerw. Roboty przemysłowe mogą takie czynności powtarzać kilka tysięcy raz na dobę z jednakową wydajnością. Inwestycja w robotyzację poprawia warunki pracy personelu w zakładzie oraz podnosi ich bezpieczeństwo.
Połączenie obrabiarki z robotem przemysłowym dzięki bezpośredniej komunikacji pomiędzy jednostkami przyśpiesza proces obróbki. Dokładność robotów wykorzystywana w tego typy aplikacjach wpływa na jakość finalnych produktów. Dzięki eliminacji mikroprzestojów przy obsłudze łatwo zauważalny jest wzrost produkcji. Zastąpienie pracy ludzkiej przy maszynach robotami przemysłowymi bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo pracowników . Eliminujemy ryzyko związane z ruchomymi częściami obrabiarek, wylatującymi odpryskami z materiałów czy uszkodzonych narzędzi. Ograniczamy takie czynniki jak hałas, drgania oraz zapylenie miejsca pracy pracowników.
W zależności od maszyn znajdujących się na linii podczas operacji szlifowania i polerowania roboty przemysłowe mogą uczestniczyć w operacjach załadunku/rozładunku detali z kompaktowych maszyn obrotowych. Drugim rodzajem wykonywanych ruchów może być manipulacja detalem względem nieruchomo zamocowanego narzędzia. Podczas stosowania nieruchomych szlifierek tarczowych lub taśmowych mamy bardzo duże wymagania co do kinematyki i systemu sterowania. Ważnym aspektem jest odpowiednia trajektoria, odpowiednia prędkość oraz siła nacisku.
Obsługa pras nie wymaga wielu procesów związanych z przygotowaniem materiału, dzięki temu są to procesy które w łatwy sposób można poddać robotyzacji. Zastosowanie robotów przemysłowych przy procesach obsługi prac pozwala na osiągnięcie większej wydajności oraz utrzymanie jej przez długi czas. Poprzez stałe tempo pracy robota optymalnie wykorzystuje się prace maszyn, co nie zawsze jest możliwe przy obsłudze gdy linię obsługują ludzie.
Wykorzystanie zrobotyzowanych aplikacji przy obsłudze wtryskarek oraz wytłaczarek polega najczęściej na odbieraniu gotowych detali, pakowaniu ich lub przekazywaniu do kolejnego procesu technologicznego. Dzięki robotom przemysłowym optymalizuje się procesy produkcyjne na halach oraz poprawia komfort pracy. Szczególnie przy powtarzalnych procesach z jakimi mamy do czynienia podczas obsługi maszyn.
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami i umów rozmowę z naszymi inżynierami.
Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Napisz do nas, odpowiemy jak najszybciej to możliwe.